Paylaş :

5 VİSKİ EFSANESİ

5 VİSKİ EFSANESİ

1. Viski şişede yıllanır.

Viski şarap gibi şişede yıllanmaz. Etiketinde '12 Years Old' ifadesi yer alan bir viski hep 12 yıllık bir viski olacaktır.

5 VİSKİ EFSANESİ

2. Viskiye buz atılmaz.

Bu tercih tamamen viskiyi tüketen kişiye bağlıdır. Sıcak havalarda Bourbon ve viski bazlı kokteyller daha yaygın olarak tercih edilebilir.

Özellikle yaz sezonunda viskiye büyük hacimli buzlar eklenebilir. Büyük hacimli buz daha uzun sürede erir ve viskiyi hemen sulandırmadan ilk yudumdaki aromalarını daha uzun süre muhafaza eder.

5 VİSKİ EFSANESİ

3. Viskinin rengi koyulaştıkça içimi zorlaşır.

Viski rengini içine konduğu fıçıdan alır. Koyu renkli bir viski bize bir Sherry fıçısında veya ilk kez kullanılan bir Bourbon fıçıda beklediğine dair bir ipucu verebilir. Ancak renk ile rahat içim arasında bir bağlantı yoktur. Çok açık renkli olmasına rağmen sert karakteristik viskiler de görülebilir.

5 VİSKİ EFSANESİ

4. Viski ile sadece kuruyemiş tüketilebilir.

Çikolata, turşu, peynir ve kuru et viski ile eşleştirilebilir. Hatta geleneksel İskoç yemeği Haggis'in klasik bir viski eşlikçisi olduğunu da hatırlayalım.

5 VİSKİ EFSANESİ

5. Single Malt viski harman viskilerden daha iyidir.

Her damıtımevinin ürettiği viskiyi farklı bir müzik aleti olarak hayal edin. Biri piyano, biri çello, biri keman olsun. Tek bir damıtımevinin viskisini içerek tek bir enstrüman dinleyebilirsiniz, buna single malt diyebiliriz.

Bir de farklı enstrümanların bir araya geldiği bir orkestra ve ortaya çıkan senfonileri düşünün. İşte viski dünyasında farklı viskilerin ustalar tarafından bir araya getirilmesiyle ortaya çıkan bu senfonilere de blend viski denilebilir. Bu nedenle ikisi de farklı deneyimlerdir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo