Paylaş :

ROBERT BURNS, HAGGIS VE SCOTCH

ROBERT BURNS, HAGGIS VE SCOTCH

İskoçya'nın ulusal ozanı Robert Burns'ün (25 Ocak 1759 – 21 Temmuz 1796) yaşamı ve şiirleri her yıl 25 Ocak'ta akşam yemeği ile şairin doğum gününde anılır. Ancak prensipte kutlamalar yılın herhangi bir zamanında yapılabilir. İskoçlar; Burns Nicht, Robert Burns Day veya Rabbie Burns Day olarak da adlandırır.

ROBERT BURNS, HAGGIS VE SCOTCH

Nasıl Başladı?

İlk Burns yemeği, Temmuz 1801'de Alloway'daki Burns Cottage'da, Burns'ün dokuz yakın arkadaşı, arkadaşlarının ölümünün beşinci yıldönümünü anmak için bir araya geldiklerinde düzenlendi. Bu gece ile başlayan gelenek her sene Burns'ün doğum günü olan 25 Ocak'ta düzenlemeye devam etmiştir.

ROBERT BURNS, HAGGIS VE SCOTCH

Neler Yapılır?

Robert Burns'e atfedilen Selkirk Grace şiiri ile başlayan bu gecede şairin hayatı ve eserleri saygıyla anılır. Gaydacı veya geleneksel İskoç müziği eşliğinde İskoç'ların geleneksel yemeği Haggis servis edilir. Haggis kesilirken Burns'ün ünlü şiiri 'Address to a Haggis' okunur.  Haggis servisi sonrası ana yemekten hemen önce ​espirili​ bir konuşma ile bir erkek davetlinin tüm kadınların dünyadaki rolüne övgü yaparak kadeh kaldırdığı 'Toast to the the Lassies' bölümü gelir. Sonrasında da bir kadın davetlinin yine esprili bir konuşma ile kadeh kaldırdığı 'Toast to the Laddies' bölümü bu gecenin ritüellerindendir. İskoç viskisi de ​bu gecenin eşlikçilerindendir. Typsy Laird, Clootie Dumpling​ veya Cranachan, Burns anma gecesinde geleneksel tatlı olarak servis edilebilir. Burns Night davetleri geleneksel halk müziği ve dansını içeren İskoç sosyal etkinliği Ceilidh (kay-lee) ile devam eder.

ROBERT BURNS, HAGGIS VE SCOTCH

''Address to a Haggis''

Fair fa' your honest, sonsie face,

Great chieftain o the puddin'-race!

Aboon them a' ye tak your place,

Painch, tripe, or thairm:

Weel are ye wordy o' a grace

As lang's my arm.

The groaning trencher there ye fill,

Your hurdies like a distant hill,

Your pin wad help to mend a mill

In time o need,

While thro your pores the dews distil

Like amber bead.

His knife see rustic Labour dight,

An cut you up wi ready slight,

Trenching your gushing entrails bright,

Like onie ditch;

And then, O what a glorious sight,

Warm-reekin, rich!

…​

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo