Paylaş :

SCOTCH&DINE: TASTE & AROMA

SCOTCH&DINE: TASTE & AROMA

Koku uzmanı ve yazar Vedat Ozan “lezzet” içindeki tat ve aroma gibi olgulara duyu ve kültür odaklı yaklaşırken, viski mentoru Ertan Engin’in eşleşmeleri ve şef Pınar İshakoğlu’nun hazırlayacağı lezzetli yemekler bu çok yönlü deneyime eşlik edecek.

Vedat Ozan

1959 Istanbul doğumlu. Kadıköy Maarif Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Vedat Ozan, Açık Radyo’da 150 küsur hafta boyunca süren ‘Koku’ programının yapımcısı ve sunucusudur. İFSAK’ta fotoğraf üzerine aldığı eğitimlerin ardından proje koordinatörlüğü vew fotoğraf eğitmenliği yaptı. Bunun yanısıra İFSAK dergisi yayın kurulunda da yer aldı. Profesyonel bağımsız parfümörlüğünün yanı sıra duyular (özellikle koku duyusu) konusunda çalışmalar yapan, yurtiçi ve yurtdışında muhtelif akademik ve/ya popular dergide koku algısı üzerine makaleleri yayımlanan, ‘koku’ ve ‘lezzet algısı içinde koku’ kavramları üzerine uzmanlığıyla bilinen Ozan, halen parfümörlük yapmanın yanısıra koku algısının işlendiği Uygulamalı Kokuk Atölyeleri yürütmekte, kurumlara yönelik koku eğitim danışmanlığı yapmaktadır. Dört kitaplık ‘Kokular Kitabı’ serisinin yazarı olan Vedat Ozan, İ. Bilgi Üniversitesi Kültürel İncelemeler YL Programındaki ‘Koku ve Duyuların Kültürel Tarihi’ dersinin kurucu eğitmenidir.

Pınar İshakoğlu

Dünyada büyük trend olan ‘private chef’ yani kişiye özel aşçılık servisini,  Pınar İshakoğlu kurduğu şirketiyle Türkiye’ye ilk sunan isim. İlk kekini henüz 5 yaşındayken yapmış olmasına rağmen, İshakoğlu’nun kariyerini tutkusuyla buluşturması 2009 yılında gerçekleşti. Londra’da işletme eğitimi ve moda dünyasında Dolce&Gabbana, Ted Baker, Paul Smith gibi önemli markalarla çalışmasının ardından hayalini kurduğu mesleği için MSA (Mutfak Sanatları Akademisi) Chef&Owner bölümünü birincilik aldığı bitirme projesiyle tamamladı.

İstanbul Cento per Cento’da yeni kariyerine başladığı sırada ünlü İtalyan chef Maurizio Morelli ile çalıştı. Daha sonra Morelli’nin ekibinde Londra’nın köklü Fine Dining restoranı Latium ve Italian Trattoria Briciole’de sous chef olarak görev yaptı. Takip eden 2 sene, Londra Soho House’da pastry chef olarak çalıştı.

Şef İshakoğlu her salı Digitürk beIN GURME kanalındaki 5 şef programında yeni lezzetler ve fark yaratan sunumlarıyla izleyicileriyle buluştu.

Wyndham Ankara Oteli ve No4 Restaurant’ın menü danışmanlığını yaptı. İshakoğlu, İstanbul Komşuköy'de sunulan Kinfolk Magazine Slow Living temali daveti ve Wyndham Ankara’da gerçekleşen Chaine Des Rotisseurs yemeği de dahil olmak üzere pek çok özel davet tecrübesini, Londra da zaman zaman gerçekleştirdiği Pop-up restaurant faaliyetleriyle lezzetli izler dolu özgeçmişini tazeleyerek yoluna ‘private chef’ olarak devam ediyor.

Ertan Engin

Ertan Engin, İstanbul Anadolu Turizm ve Otelcilik meslek lisesinde okuduğu 1986-1990 yılları arasında İstanbul Divan Oteli ve Bodrum Halikarnas Disko da barmen olarak çalışmıştır. 1990 yılında bar yöneticisi olarak çalışırken İngiliz uzmanlardan bar eğitimi almıştır.

1996 yılında ismi daha sonra Diageo olan United Distillers’ da OnTrade şefi olarak çalışmaya başlamıştır. 12 yıl süresince Event, On Trade KA ve Eğitim müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Bu süre içerisinde 8 kez İskoçya’ da eğitim almıştır. Diageo portföyünde bulunan marka ve kategorilerin de üretim programlarına katılmış ve uzman olmuştur.

2008 yılında Türkiye’ nin ilk bar ve kokteyl eğitimi veren okulu olan ‘Bar Training Center’ ı kurmuş ve 3 yıl süresince Turyid ile sektör çalışanlarına eğitimler vermiştir.

International Wine& Spirits Academy

Mey|Diageo Türkiye tarafından kurulan IWSA, gastronomi sektörü çalışanlarının kariyer ve kişisel gelişim yolculuklarında profesyonel başarı için öncü bir kuruluş olmayı hedefliyor. Fermente ve distile içecekler hakkında aranılan her türlü bilginin bulunabileceği bir eğitim ve uygulama merkezi olarak Türkiye gastronomi sektörü için büyük bir açığı da kapamayı hedefleyen merkez, bütünsel bir yeme &içme eğitimine destek oluyor.

ÖNEMLİ NOTLAR

Etkinlik 18 yaş üstüne açıktır.

Yiyecek ve içecek eşleşmeleri olacağı için katılımcıların herhangi bir alerjisi varsa önceden bildirmeleri gerekmektedir.

Güvenlik sebebiyle plaza girişinde kimlik ibrazı zorunludur.

Program Tarihleri
1. Gün Tarihi

Gün: 13/02/2024
Saat: 19:00-23:30

Program Yeri

IWSA, River Plaza 28. Kat

Program Adresi

Büyükdere Caddesi Bahar Sokak No:13 River Plaza Kat:28 34394 Şişli / İstanbul RIVER PLAZA’YA GELİŞ 1.Metro ile Geliş Metro ile Levent Durağında inince Özdilek AVM oklarını takip ederek, AVM’ye vardıktan sonra, en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza’ya giriş yapabilirsiniz. 2.Metro veya Otobüsle Gelenler için Alternatif AVM bitiminde hemen yanındaki yola saparak (Dede Korkut Sokak üzerinden) Bahar Sokağa giriş yapabilir; River Plaza’nın ana girişinden geçiş yapabilirsiniz. 3.Araba ile Geliş Özdilek AVM’nin otoparkını kullanarak, otoparka giriş yaptıktan sonra (otopark ücretsizdir) en altta yer alan Özdilek Hipermarket içinden geçip dışarıya çıktıktan sonra hemen sağda River Plaza girişinde direkt kimliğinizi ileterek River Plaza’ya giriş yapabilirsiniz.

Duyurularımızdan önceden haberdar olmak isterseniz E-bülten aboneliği başlatabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo