Paylaş :

Votka nedir?

Votka nedir?

Votka tatsız, renksiz, kokusuz, belirleyici karaktere sahip olmayan damıtık içkidir. Votka dünyanın her yerinde üretilebilir. Aynı zamanda her tür ham maddeden elde edilebilir. Yüksek alkollü bir içkiye votka denmesinin temel nedeni damıtma yöntemi ile elde edilen alkol derecesidir. Votka en az %95 ya da %96 alkol derecesi elde edilene kadar damıtılmalıdır. Alkol derecesi, votkanın üretildiği ülkelerdeki yasalarla kısıtlıdır. 

Votka nedir?

Votka ilk nerede üretilmiştir?

Votka ilk başta, Rusya ve Polonya olmak üzere Doğu ve Kuzey Ayrupa’da üretilmiştir. Ancak günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde votka üretimi yapılmaktadır.

Votka nedir?

Votka yapımında hangi hammaddeler kullanılır?

Votka için ilk olarak bira elde etmek gerekir. Bira elde etmek için de, tabii ki nişasta kaynağı olan tahıllar kullanılır. Bunlar ağırlıklı olarak buğday, çavdar, yulaf, arpa ve mısır gibi nişasta kaynakları olabilir. Üzüm ve patatesten de votka üretildiği bilinmektedir.

Votka nedir?

Votka yasal olarak kaç derecede damıtılmalıdır?

Votkanın tanımı saf, renksiz ve kokusuz olduğu için, damıtmada alkolün çok üst seviyelere çıkarılması gerekiyor. Kontinü yani sürekli damıtmada, 95-96 alkol oranı votka için belirlenmiş orandır. Tabii ki buradan çıkan saf alkolü bazı votka üreticileri, bakır imbiğin içine koyarak tekrar damıtırlar. Böylece daha kıvamlı, daha yağlı bir his elde ederler.

Votkanın aromaları nasıl olmalıdır?

Votkanın yüksek oranda alkol içerecek şekilde damıtılması sonucu, baz maddeden gelen aromalar çok çok azdır. Votkanın olabildiğince sade olmasına çalışılır. Ve olgunlaştırılmadan satışa sunulur. En iyi votkanın karşılığı tatsız, renksiz, kokusuz, belirleyici karaktere sahip olmayan damıtık içkidir. O yüzden de her zaman için votka üreticilerinin ulaşmak istedikleri nötr ve pure bir içkidir. Bunun haricinde tabii ki votkaya haricen eklenen aromalar olacaktır. Ancak damıtmadan çıktığı hali her zaman için çok saf olmalıdır.

Votka nedir?

Aromalı votkalar nasıl üretilir?

Bu tip votkalar, damıtıldıktan sonra, bazen meyvelerin içinde masere edilirler. Ya da tekrardan farklı meyvelerle birlikte damıtılırlar. Bunun haricinde dışarıdan eklenen doğal ya da yapay aroma ve renkler de aromalı votkaların üretiminde kullanılan yöntemlerdir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo