Paylaş :

26 MART - ÖLMEME GÜNÜ

"Ertesi gün için bir şey diyemem ama rakı içtiğin gün ölmezsin."

Cemal Süreya

Bugün İkinci Yeniler'in bizlere armağan ettiği 26 Mart Ölmeme Günü! 

Bundan kırk sene önce İkinci Yeniler ve sevdikleri, 70'lerin sonunda bir meyhanede 26 Mart'ı Ölmeme Günü ilan etmişlerdi.

İkinci Yeni akımının önde gelen şairlerinden Turgut Uyar, Edip Cansever, Can Yücel, Tomris Uyar, Nezihe Meriç, Mehmetcan Köksal, Muhteşem Sünter, Salih Şengil, Dürnev Tunaseli, Behzat Ay, Ömer Uluç, İsa Çelik masanın demirbaşlarıdır.

Bu özel güne dair farklı hikayelerden biri; masadaki kadınlardan biri vücudunda dolaşan iğnenin kalbine saplanması korkusuyla yaşadığı endişeyi anlatır. “Ölüm" korkusuyla… Turgut Uyar masaya bir şişe rakı ister, tüm şairlere şişeyi imzalatır. Ardından bir geleneği başlatan o cümle gelir: “Bu şişeyi al; gelecek sene bugüne kadar sakla, 26 Mart'ta burada yine buluşup birlikte içeceğiz bu rakıyı."

Diğer bir hikaye ise; masa müdavimlerinin yakından tanıdığı Tombalacı İsmet adlı biri gelir ortama ve onu solgun, üzgün yüzüyle gören Turgut Uyar ölümden yakınan bu İsmet için garsondan bir rakı şişesi ister. Garsonun getirdiği rakı şişesini İsa Çelik herkese imzalatır ve kağıda sarıp bantladıktan sonra muhafaza edilerek ertesi yıl aynı gün imzalatılan şişeyi getirip bu günü kutlamalarını ister. O günden sonra bu günün adı “Ölmeme Günü" olarak anılır.

Hikayesi ne olursa olsun “Ölmeme Günü", 70'lerin sonunda başlayıp 1985′e kadar her yıl yaşatılır. Ta ki Turgut Uyar 22 Ağustos 1985′te dostlarına veda edene kadar…

Sonrasında da edebiyat konuşulan masalarda kuşaktan kuşağa aktarılır durur.

*O meşhur masa fotoğrafında da bulunan masanın paydaşlarından fotoğraf sanatçısı ise İsa Çelik'tir.

Yıllar önce bir meyhane masasında bir araya gelen Can Yücel, Edip Cansever, Turgut Uyar, Tomris Uyar, Nezihe Meriç ve sevdikleri, bir rakı şişesi üzerine attıkları imzalarla her yıl 26 Mart'ta edebi görevlerini ölmeyip o rakıyı içerek yerine getirdiler. Şiirle yaşayan, şiirle sonsuzluğa karışan değerli edebiyatçılarımızı sevgiyle anıyor, yaşamanın tadını çıkardığınız bir gün diliyoruz.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo