Paylaş :

EDINBURG'DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 3 PUB

EDINBURG'DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 3 PUB

İskoçya'nın başkenti Edinburg, viski kültürü için de önemli bir merkezdir.

Doğal güzellikleri, görkemli mimarisi ve tarihi dokusunun yanı sıra şehirde bulunan kaliteli publar da şehri ilgi çekici kılmaktadır.Viski tadımı yapabileceğiniz 3 pub ile başlamak isterseniz, buyrunuz..

EDINBURG'DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 3 PUB

1. THE DEVIL'S ADVOCATE

Royal Miles'da, St. Giles katedralinin karşısındaki Advacote çıkmazında yer alan The Devil's Advocate" Edinburgh'nın referans viski barlarının arasında yer alıyor.

Büyülenmeye daha sokağın başındayken başlıyorsunuz. Dar ve muhteşem manzaralı sokak girişinden aşağı doğru yürüdüğünüzde sol tarafınızda kalıyor. Çalışanları, dev kapının önünde sizi çok sıcak karşılıyor. Hem iç hem de dış mekanda oturabileceğiniz asma katlı bir yapı. Zamanında tulumbacıların çalıştığı yani bugünkü anlamıyla itfaiyenin olduğu yermiş. Bir kaç restorasyon geçirerek günümüze kadar gelebilmiş.

İçerisi muhteşem. Oturduğunuzda, ki web sitesinden de görebileceğiniz ansiklopedi kıvamında bir viski menüsü geliyor. Listede cinslerine, ülkelerine ve bölgelerine göre sınıflandırılmış 300 den fazla viski var.

Çok keyifli vakit geçireceğiniz bu barın bar arkasında çalışanları “benim" diyecek bir viski eğitmenine taş çıkartacak bilgiye sahip. Bu da doğru yerde viski içtiğinizin kanıtı oluyor.

EDINBURG'DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 3 PUB

2. GREYFRIARS BOBBY 

Edinburgh'un çoğu pub'ında olduğu gibi hikayesi olan yerlerden biri Greyfriars Bobby. Dilerseniz önce hikayeden bahsedelim:

Babası gibi çiftçi olan Gray, iklim şartlarının kötüleşmesi ve işlerinin bozulması sebebiyle Edinburgh'ya yerleşmek zorunda kalıyor. Burada polis teşkilatına katılan Gray'e koruma köpeği olarak Skye Terrier cinsi Bobby veriliyor. 4 Mayıs 1855 doğumlu Bobby ile Gray sevgi bağı ile herkesin dikkatini çekiyor. Her sabah beraber uyanıyor, beraber işe gidiyor, beraber yemek yiyip, beraber uyuyorlar. Herşey mükemmel iken işin rengi bir anda değişiyor. Bobby iki yaşındayken Kasım 1957'de Gray tüberkloza  yakalanıyor ve durumu günden güne kötüleşiyor. İşe bile gidemeyen Gray'in ayak ucundan bir an olsun bile ayrılmayan Bobby, sahibini Şubat 1958 yılında kaybediyor. Sevgisini bir gün bile eksiltmeyen Bobby sahibinin Greyfriars Kirkyard'da bulunan mezarı başından ayrılmıyor. Defalarca yeri değiştirilen, başkasına sahiplendirilen Bobby bu sevdasından vazgeçmiyor ve ne pahasına olursa olsun mezarda sahibiyle beraber yatmaya onu korumaya devam ediyor. Bu görevini 14 yıl boyunca eksiksiz yerine getiren bu eşsiz kahraman 14 Ocak 1872'de ölüyor ve sonsuza dek sahibine kavuşuyor. Edinburgh halkının isteği üzerine Gray'in mezarının çok yakınına gömülüyor. Adı, William Bordie isimli heykeltıraş tarafından 1873 senesinde yapılan bir heykel ile yaşatılıyor. Bugün Greyfriars Pub 'ın tam karşısındaki 1975 yılında kurutulan bir çeşme üzerinde anısını görmek mümkün.

Bu hikayeyi dinleyip öğrendikten sonra gelelim Pub'a…Edinburg’nın merkezinde yer alan Candlemaker Row caddesindeki 1722’de inşa edilen ve cadde ile aynı taşıyan Candlemaker Hall’un yanında yer alıyor.​

“Greyfriars Bobby Pub" Old City'nin her yerinden ulaşmak çok kolay. Georgian tarzı yapının alt katında yer alıyor. Aşırı büyük bir mekan değil ancak ortam harika. İçki menüsü tatminkar. Sadece viski değil, lokal fıçı aleler, cin, rom çeşitlerini de menüde bulmanız mümkün. Viskiyi lezzet ve karakterine göre listelemişler. Böylece hiç tatmadığınız bir viskinin bile önceden sizin damak lezzetinize uygun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Arzu ederseniz özellikle burgerleri ile ön plana çıkmış menüdeki lezzetlerden tadmanız da mümkün.

EDINBURG'DA MUTLAKA GÖRMENİZ GEREKEN 3 PUB

3. USQUABAE

Edinburgh'nın hatırı sayılır ve mutlaka görülmesi gereken viski barlarından. 

Sokaktan baktığınızda tabelası var ancak sizi yanıltmasın, yer ilk girdiğiniz yerde değil ulaşabilmeniz için bir kat aşağıya inmeniz gerekiyor. 

Girer girmez karşınıza çok davetkar bir viski barı karşılıyor. Arzu ederseniz barın karşısındaki büyük masada istemem derseniz loca loca ayrılmış küçük masalarda kendinize yer bulabilmeniz mümkün. 

Alfabetik sisteme göre hazırlanmış çok zengin bir viski menüsü var. İster kadeh ister şişe olarak sipariş verme şansınız var. İlginç belki de alışık olmadığımız bir şey; kadeh olarak söylediğiniz viski masaya şişesiyle beraber geliyor. Fiyatlar da oldukça makul. 

Önceden rezervasyon yaptırmak şartıyla viski tadım atölyelerine katılabilir yada viski sever dostlarınızla böyle bir şeyi siz organize edebilirsiniz.​

Murat Çark
Murat Çark

Viski Mentor

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo