Paylaş :

Viski & Çikolata

Viski & Çikolata

Birçok viski severin viski yanındaki belki de en gözde atıştırmalığıdır çikolata. Viski&Çikolata eşleştirmesin yaparken bazı dikkat etmemiz gereken püf noktalardan bahsedeceğiz sizlere çünkü her ne kadar çok sevilse ve çok uygulansa da yanlış bir seçim hem viski hem de çikolatadan alacağımız keyfi azaltabilir.

Öncelikle sıralamayla başlayalım. Viski&Çikolata eşleştirmesi yaparken ilk olarak viskiden bir yudum alarak damağımızı ıslatmalı ve ısıtmalıyız. Bu sayede çikolata aromalarının damağa daha efektif bir şekilde yayılmasını sağlamış olacağız.

Viski & Çikolata

Bitter Çikolata

Bitter çikolata viskinin yanında en çok tüketilen çikolata türlerinin başında gelmektedir. İçerdiği yoğun kakao oranı sayesinde güçlü gövdesi olan bu çikolatalar damağı kaplayan yapıya sahiptirler. İspanyol şeri fıçısında olgunlaşmış veya bitiş verilmiş viskiler bitter çikolatalar ile çok güzel bir uyum gösterirler. Hele bir de viskimiz fıçı sertliğinde olursa içerdiği yüksek alkol oranı ile birleşen kuru meyve ve pekmezimsi aromalar %72 ve üzeri yoğunluktaki bir bitter çikolata ile damağınızda ahenkle dans edecektir.

Bitter çikolatanın içerisine hafif acı katsak nasıl olur acaba peki sizce? Acı biber, chili etkili bitter çikolatalar da viskilerin eşlikçilerindendir. Bu tarz bir çikolatanın yanında ise sizlere hafif is içeren, tatlı nüanslara sahip viski öneriyoruz. Bu sayede viskinin kompleks aromaları ile çikolatanın kompleks aromaları keyfinizi katlamak için birbirleriyle yarışıyor olacak.

Bitter çikolata severim ama %72 ve üzeri bana çok acı geliyor diyenleri de unutmadık. %60 civarında kakao içeren, süt miktarı bir seviye daha fazla olan çikolatalarda alabileceğimiz hafif acılık ve karamel aromalarıyla eşleştirmek için vanilya ve karamel notalarının yoğun şekilde alınabildiği burbon viskileri eşleştirmek doğru tercih olacaktır.

İyotsu viskiler ile bitter çikolata damağı yorabilecek eşleşmelerdir.

Viski & Çikolata

Sütlü Çikolata

Süt oranının daha yüksek olduğu sütlü çikolatalarla viski eşleştirmesi yaparken özellikle dikkat etmemiz gereken kısım viskinin çok güçlü karakterde olmamasıdır. Aksi takdirde çikolata tat bakımından yetersiz kalacağı için başarılı bir eşleşme gerçekleşmemiş olur. Bu sebepten dolayı dengeli aromalara sahip, meşe fıçıda olgunlaşırken törpülenmiş-yani 12 veya daha yaşlı viskiler-, is miktarı az olan veya hiç olmayan harman iskoç viskileri iyi birer tercih olacaktır. Single malt viski tercih edeceksek de Speyside bölgesinin meyvemsi viskileri ile Highland bölgesinin çiçeksi viskileri çikolatamızla güzel bir eşleşme sağlayacaktır.

Viski & Çikolata

Beyaz Çikolata

Beyaz çikolataya sıra geldiğinde size iki farklı önerimiz olacak. İlki paralel yönde ilerlemek. Beyaz çikolatanın sahip olduğu kremamsı yapı ve yüksek şekerli aromasını daha da yükseğe çekebilecek, genel olarak eski burbon fıçılarında yıllanmış Lowland bölgesi single malt viskilerini önerebiliriz. İkinci önerimiz ise tezat tatlara yönelerek damağımızı şaşırtmayı amaçlıyor. Beyaz çikolatanın sahip olduğu aşırı tatlılığı dengelemek için Islay Adasında üretilen isli bir viski güzel bir eşleşme olacaktır.

Viski & Çikolata

Tuzlu & Karamelli Çikolata

İyotsu notaların baskın olduğu isli ada viskileri tuzlu karamelli çikolata ile eşleştirilebilir. Karamel, is ve iyotu yumuşatırken tuz, deniz yosunu notalarıyla güzel bir uyum sağlar.

Viski & Çikolata

Meyveli Çikolatalar

Yalnızca çikolata değil de çikolata kaplı meyve severleri de unutmadık. Bitter çikolata kaplı çilek, ahududu, böğürtlen gibi orman meyveleri özellikle şeri, port gibi farklı fıçı bitişlerinin evlendirilmesi olan viskilerle güzel bir uyum gösterir. Viskinin olgunlaşırken farklı fıçılardan aldığı aromalar ile bu çikolata kaplı meyveler özellikle özel günleriniz için vazgeçilmez olacaktır.

Çikolata kaplı çilekler ile Highland bölgesine ait malt viskiler uyum sağlar.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo