Paylaş :

VİSKİ KADEHLERİ

VİSKİ KADEHLERİ

Farklı boyutlarda farklı şekillerde viski kadehleri olup farklı tadım performansı sunabilir.

VİSKİ KADEHLERİ

Copita

İspanyolca 'küçük cam' anlamına gelir. Önceleri Sherry tadımında kullanılırken zamanla diğer içeceklerin tadımlarında da kullanılmıştır. Viski tadımlarında da en çok kullanılan kadehlerden biridir. Geniş gövde kadehin ağzına doğru daralan bir formu vardır. En önemli özelliği burnunuzu içine sokabilmenizdir. 45 derecelik açıyla yavaş yavaş koklayarak burunda aromaların değerlendirilmesi için uygundur.

VİSKİ KADEHLERİ

Glencairn

2001 yılında Raymond Davidson'ın viski kültürüne kazandırdığı bu kadehin geniş bir gövdesi vardır ve gövde kadehin ağzına doğru daralır. Bu özellik tadım performansını arttırır. Boyutu ve şekli sayesinde 35ml viski servisine belli miktar su eklemeye ve hava ile temas ederek aromaların gelişmesine de elverişlidir. Tasarımında geleneksel İspanyol Sherry tadım kadehleri baz alınmıştır.

VİSKİ KADEHLERİ

Tulip

Lale formundaki bu kadehlerin gövdesi biraz daha dardır. Ayak kısmı uzundur.

VİSKİ KADEHLERİ

Tumbler/Old Fashion

Bardağın ağzı diğerlerine göre geniştir bu sebeple tadım kullanımına çok uygun olmayabilir. Ancak en klasik viski kadehidir. Viskiyi buzlu tüketiyorsanız bu kadehi kullanmak daha elverişlidir.

VİSKİ KADEHLERİ

Snifter

Aslında daha çok konyak bardağı olarak kullanıldığını görebiliriz. Haznesi geniş olup daralan ağız kısmına sahiptir.

VİSKİ KADEHLERİ

Neat

Geniş gövdesi daralan ağzı ile tadım için uygun kadehtir. Bir cam üfleme fabrikasında yapılan bir hatanın ironik bir sonucudur. Avustralyalı tasarımcıların viski kültürüne kazandırdığı bu kadeh el üflemesiyle yapılır. NEAT "Doğal yollarla tasarlanmış aroma teknolojisi" anlamına gelir.

NEAT bardağının en önemli özelliği viskideki çekici aromaları açığa çıkarmasıdır. Viskide bulunan etanol, diğer aroma veren moleküllere göre daha hafiftir. Bu tarz bardaklarda etanol buharlaşabilirken diğer ağır olan moleküller içeride kalır. Bu sayede etanol yüzünden baskılanmış olan aromalar açığa çıkmış olur.

VİSKİ KADEHLERİ

Highball

Özellikle viskili kokteyllerin servisinde kullanılır.

VİSKİ KADEHLERİ

On the Rocks

On the rocks kadehleri ağıza doğru genişleyen yapıdadır. Bu yapısı büyük boyutlu buzlarla rahatça kullanım imkânı tanır.

Viskisini buzlu tüketmeyi tercih edenler için ideal kadehtir.

İlginizi Çekebilir

Nespresso
Nude
Nude
IWSA Logo